· 1: Radio Polska Stacja - HipHop Stream
· 5: Baumarkt in Polen: PANDA
[Hits: 15282]

El. ME 2008: Belgia - Polska 0:1
Europameisterschaft 2008

Reprezentacja Polski wygrała 1:0 w wyjazdowym meczu grupy A eliminacji ME 2008 z Belgią. Bramkę dla biało – czerwonych po indywidualnej akcji i koszmarnym błędzie belgijskiej obrony zdobył w 19 minucie Radosław Matusiak. Kibice nie obejrzeli w środę porywającego widowiska. Polacy i Belgowie na fatalnej murawie stadionu Kr贸la Baudouina stoczyli ciężki b贸j o eliminacyjne punkty. Niesamowita ambicja i wola walki jaką zaprezentował nasz zesp贸ł pozwoliły biało – czerwonym odnieść bardzo ważne zwycięstwo i skutecznie włączyć się do rywalizacji o awans do finał贸w mistrzostw Europy. Pierwsza połowa meczu stała pod znakiem zdecydowanej przewagi podopiecznych Leo Beenhakkera, kt贸rzy starali się spokojnie rozgrywać piłkę i konsekwentnie konstruować groźne akcje pod bramką Stijnena. Gol dla biało - czerwonych padł jednak po indywidualnej akcji Radosława Matusiaka, kt贸ry ambitnie walczył o piłkę z obrońcą Bayernu Monachium Van Buytenem. Koszmarny błąd popełniony przez belgijskiego defensora kosztował gospodarzy stratę gola i jak się p贸źniej okazało trzech punkt贸w.

Nasz zesp贸ł m贸gł schodzić na przerwę w jeszcze lepszych humorach, gdyby większą precyzją wykazał się bohater meczu z Portugalią – Ebi Smolarek. W 36 minucie po doskonałym zagraniu Matusiaka stanął oko w oko z belgijskim bramkarzem, ale piłka po jego strzale o centymetry minęła słupek. Kibice widzieli już piłkę w siatce po kolejnym uderzeniu polskiego pomocnika, kiedy ten w doliczonym czasie gry popisał się gł贸wką a`la Szarmach. Do pełni szczęścia zabrakło bardzo niewiele.

Belgowie, kt贸rzy w pierwszej części gry zagrali zupełnie bez wiary i zaangażowania (podobnie zresztą wyglądał doping ich fan贸w), otrząsnęli się z letargu w drugiej połowie. Fatalne, nasiąknięte wodą boisko dało się mocno we znaki naszym piłkarzom, kt贸rzy nie byli już tak przebojowi i dynamiczni. Polacy grali jednak szalenie ambitnie i konsekwentnie wybijali rywala z uderzenia.

Ataki Belg贸w przypominały bicie głową w mur. Tak na dobrą sprawę, ani razu nie zagrozili oni poważnie bramce bardzo skoncentrowanego i skutecznego Artura Boruca. Serca polskich fan贸w, kt贸rych aż 14 tysięcy zasiadło na stadionie w Brukseli, zaczęły bardzo mocno bić w końc贸wce spotkania, kiedy zdeterminowani rywale robili wszystko by doprowadzić do remisu. Na nic jednak zdały się ich starania. Ambitna postawa naszych piłkarzy pozwoliła dowieźć do końca wywalczone po szalenie ciężkim boju trzy punkty.

15 listopada 2006 - godzina 20:30
Bruksela - Roi Baudouina Stadium
Eliminacje ME 2008
Belgia - Polska 0:1 (0:1)

Bramka: Radosław Matusiak (19).
Sędzia: Stuart Dougal (Szkocja).
Asystenci: Tom Murphy i George Drummond (Szkocja).
Ż贸łte kartki: Radosław Sobolewski (26), Jakub Błaszczykowski (58) - Karel Geraerts (12), Thomas Vermaelen (25), Philippe L茅onard (57), Timmy Simons (88), Bart Goor (89).
Widz贸w: 40 tysięcy.

Belgia: 1. Stijn Stijnen - 13. Carl Hoefkens, 5. Daniel Van Buyten, 14. Philippe L茅onard (80, 6. Gaby Mudingayi), 2. Thomas Vermaelen - 20. Anthony Vanden Borre (46, 17. Stein Huysegems), 3. Timmy Simons, 22. Karel Geraerts, 8. Bart Goor - 9. 脡mile Mpenza, 19. Kevin Vandenbergh (62, 16. Luigi Pieroni). Rezerwowi: 21. Brian Vandenbussche (bramkarz), 4. Jelle Van Damme, 11. Gaetan Englebert, 15. Mark De Man.

Polska: 1. Artur Boruc - 13. Marcin Wasilewski, 14. Michał Żewłakow, 6. Jacek Bąk, 3. Grzegorz Bronowicki - 5. Jakub Błaszczykowski, 2. Dariusz Dudka (80, 15. Rafał Murawski), 8. Radosław Sobolewski, 7. Euzebiusz Smolarek - 11. Radosław Matusiak (89, 17. Przemysław Kaźmierczak), 9. Maciej Żurawski (62, 18. Łukasz Garguła). Rezerwowi: 12. Tomasz Kuszczak (bramkarz), 4. Marcin Baszczyński, 16. Sebastian Szałachowski, 20. Tomasz Frankowski.